Dünyadan

Covid-19’la Mücadelede Feminist Politika

31

Dünyanın dört bir tarafından insan hakları, sürdürülebilir kalkınma, toplumsal ve ekonomik adalet konularına odaklanmış ve küresel hareketler içerisinde yer alan feminist örgüt ve aktivistler, COVID-19’a karşı kolektif bir örgütlenmeyle bir araya gelerek “COVID-19’la Mücadelede Feminist Politika” metnini hazırladı. Derneğimizin de içinde yer aldığı kolektif devam eden salgından adil ve dirençli bir iyileşmeyle çıkmanın temel ilkelerini özetlemeyi, dünya genelindeki feministlerin tepkilerini izlemeyi ve toplu eylemlerini desteklemeyi hedefliyor.

Kolektifin hazırladığı metnin İngilizce aslını ve diğer kaynakları  https://www.feministcovidresponse.com/ web sitesinden takip edebilirsiniz.

COVID 19’a karşı yapılacak her müdahale toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmeli ve uluslararası anlaşma ve sözleşmelerde tanınan kadının insan haklarının yerine getirilmesini sağlamalıdır.

Kolektif, salgınla mücadelede feminist politikanın altı temel prensibini ortaya koyduğu bir çalışmayla yola çıktı.  Prensipler, salgın döneminde toplumsal cinsiyet eşitsizliği başta olmak üzere derinleşen hak ihlalleri ve adaletsizlikler karşısında toplumsal cinsiyet eşitliğini ve insan haklarını merkezine alan; eşit, adil ve özgür bir dünya düzeninin tesis edilmesi yönünde feminist ilke ve politikaların salgınla mücadelenin merkezinde olması gerektiğini öneriyor.  Mevcut krizin insanları yaftalamak, ayrımcılık ve nefret söylemlerini teşvik etmek veya muhalefeti ya da protestoları susturmak, insan hakları ve çevre savunucularına, özellikle de kadının insan hakları savunucularına saldırmak veya cinsel haklar ve doğurganlık hakları gibi diğer haklardan faydalanılmasını engellemek için kullanılmaması konusunda da uyarılar içeriyor.

Prensipler belgesinin tamamının Türkçe çevirisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

35. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı