Kadınlardan

“İyi ki KİHEP’e katılmışım!”

Kadının İnsan Hakları Eğitimi’ne katılmadan önce aslında var olduğunu bildiğim veya hiçbir fikrim olmayan haklarım konusunda detaylı bilgi sahibi oldum. Yalnız olmadığımı, düştüğümde her zaman yanımda olabilecek birçok kadının olduğunun farkında oldum. Bir sorunla karşı karşıya kaldığımda ya da kalan bir tanıdığım olduğunda ne yapman gerektiğinin bilincinde oldum. KİHEP iyi ki katılmışım, iyi ki karşıma çıkmış dediğim bir eğitimdi. Eğiticimin de bu konuda tabii ki rolü çok büyüktü.

Yeliz Altop


Eğitim öncesinde de var olan bazı eşitsizliklerin, hak ihlallerinin farkında olan bir kadındım. Eğitim süreci içerisinde kadınların birçok mekanizma tarafından çok farklı alanlarda öteki konuma düşürüldüğüyle çok yakından yüzleştim. Bu süreçte bazen üzüldüm, bazen güldüm fakat yalnız olmadığımı ve birlik olmaya hazır birçok kadının arkamda olduğunu bilmek beni hep cesaretlendirdi. Mücadeleci yanımı yetiştirmeyi hiç eksik bırakmadım. Bu mücadeleme bundan sonraki yaşamımda ayakta durarak hep devam edeceğim ve bu yanımı tüm kadınlara aşılamaya çalışacağım. KİHEP’ten sonra çok yol kat ettim ve eminim ki yolum uzun ama yorulmadan devam edeceğimden şüphem yok :). Bu eğitimi bana sağlayan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Kadının İnsan Hakları Derneği’ne ve tabii ki bu süreçte kusursuz bir yönlendirici olan meslektaşıma da teşekkür ediyorum.

Delal Yıldız


Birçok şeyi bildiğimi sanarak “”Üstüne daha ne katabilirim?” diye düşünerek başladığım bu eğitimin ortalarında aslında bilmediğim çok şeyin olduğunu ve bu eğitimin bana sadece bilgi değil çok daha fazlasını katacağını fark ettim. İşte bu uzun süreci tamamladık ve şimdi bu eğitimin bana paha biçilemez şeyler kattığını düşünüyorum; bu süreçte tanıdığım ve beraber yürüdüğüm kadınlar, bu eğitim olmasa fark etmeyeceğim birçok sorun, yepyeni bilgiler, doğru bildiğim yanlışlar, şimdiye kadar kadınların verdiği birçok mücadele, haklarımızın nasıl birlik, beraberlik ve mücadeleyle kazanıldığı… Daha sayamayacağım birçok şey kattı, öğretti bu eğitim bana. Eğitim hayatımdaki en değerli eğitimlerden biriydi KİHEP. Kendimi bir kız çocuğu gibi hissederek ve çekinerek başladığım bu eğitimi; haklarını bilen, kendisini savunabilen ve gerek kendisi için gerek hemcinsleri için her zaman mücadele etmeye hazır bir kadın olarak bitirdim. Eğitici eğitimini alarak daha çok kadına ulaşmak için sabırsızlanıyorum. Eğitime katılmamızı sağlayan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’ne, bize bu eğitimi veren ve her zaman bize destek olan yanımızda duran bize abla/arkadaş olan çok değerli Ecem’e, eğitim programını yönlendiren Kadının İnsan Hakları Derneği’ne ve tabii ki beraber yürüdüğüm grup arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum

Ezgi Kılıç


KİHEP bana, yönlendiricimiz Ecem Hanım aracılığıyla gücümüzün ve haklarımızın bildiğimizle sınırlı olmadığını öğretti. Güçlüydük, ama artık hem daha bilinçli hem daha da güçlüyüz.

Fatmanur Burhan


KİHEP için ne desem eksik kalacak ancak en güzel haliyle şu şekilde anlatabilirim. KİHEP’e başlamadan önce henüz yolun başında minik bir tırtıldım, büyümeye ve öğrenmeye hevesim vardı. Eğitim boyunca büyüdüm, öğrendim ve en önemlisi güçlendim. Her hafta ayaklarımın yere daha sert bastığını hissettim. İlmek ilmek kozamı ördüm. Konuştum, dinledim, empati yaptım, hemcinslerimle ortak paydada buluştum ve yalnız olmadığımı fark ettim. Asla yalnız yürümeyeceğimi gördüm. Eğitim sonunda ise artık kozamdan çıkmaya hazırdım. KİHEP beni bugüne hazırladı. Şimdi kanatlarımı açmak ve uçmak için heyecanlıyım. Ben kelebek etkisine inanırım ve kadınların hayatında bir kelebek etkisi yaratmak için çabalayacağım. KİHEP olmasaydı kendi haklarımı öğrenme konusunda bu kadar istekli ve bilgili de olmazdım. Büyümeme, öğrenmeme, güçlenmeme yardım ettiği için hem KİHEP’e hem de KİHEP grubuma çok çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

Rümeysa Kaymaz


KİHEP benim hayatımda büyük değişiklikler yarattı. Öncelikle beni daha güçlü bir kadın yaptı. Bir kadın olarak haklarımın farkında olmak her anlamda insanı daha güçlü hissettiriyor. Bir sorunla mücadele etmem gerekirse neler yapabileceğimin farkındayım. Bu eğitimi iyi ki almışım, yalnız olmadığımı bilmek, yaşadığımız sorunların aslında tüm kadınları kapsadığı ve her birimizin bir yerlerde aynı sorunlarla mücadele ettiğini görmek beni hem üzdü hem de güçlendirdi. Farklı çözüm yolları dinlemek aşırı keyifliydi. Farklı fikir ve düşünceleri duyduğum oturumlar bazı konularda fikirlerimi değiştirdi. Bakış açısı kazanmama yardımcı oldu. Her kadının hayatında alması gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Hayatının her alanına yönelik bilgiler elde ettik. Herkesin bildiği konuları konuşuyoruz, tartışıyoruz ama günün sonunda her seferinde yeni bilgilerle donanmış oluyoruz. Eğitime gidiyormuş gibi hissetmiyordum. Kadınlarla konuşabildiğimiz en önemlisi birbirimizi anlayabildiğimiz bir yere gidiyordumı. Hayatımın enleri arasına çoktan girmiş durumda. Üniversite hayatımda aldığım en iyi eğitimdi. Geriye dönüp üniversite yıllarına baktığımda aklıma ilk gelecek kareler arasında yerini aldı. İlk oturumdaki Elif ile son oturumdaki Elif’in arasında dağlar kadar fark var. Özgüvenimi arttırdı. Sosyalleşmemi sağladı. Bilgilendirdi ve farklı duyguları yaşattı her oturumda. Bazen kızdım, bazen üzüldüm, mutlu oldum. Yeni şeyler deneyimledim. Kendime yapabileceğim en iyi şeyi yaptım ve bu eğitime katıldım. Çevremdeki kadınları bilgilendirdim ve her seferinde onlara da katılmalarını öneriyorum. Emeği geçen herkese özellikle grup arkadaşlarıma ve dünya tatlısı, hayatımıza dokunmak için çaba gösteren Ecem Hanım’a ve tüm ekibe teşekkür ederim. Her birimizin daha da güçlü, bilgili kadınlar olmak adına bizlere dokundukları için.

Elif Nur Çınar


KİHEP’e katılmak genç bir kadın olarak hayatımda kendim için yaptığım en değerli ve unutulmaz şeylerden birisiydi. KİHEP serüvenimde haklarımı bütüncül bir şekilde öğrendim, kendimi kişisel ve sosyal alanlarda geliştirdim, bir kadın olarak kendim ve hemcinslerim hakkında farkındalığa sahip olarak bilinç düzeyimi artırdım. Bu eğitim sayesinde kendimi daha özgüvenli ve donanımlı hissediyorum. KİHEP bana geçmişten günümüze kadar olan kadın mücadelesini öğretti ve gelecek yaşamım için umut ve ışık oldu. KİHEP’in daha pek çok kadına güç ve umut vermesini diliyor ve kadın olmaktan gurur duyuyorum.

İrem Cansevdi


Nefesimin tükendiği noktada omuzumda hissettiğim eller ve ardından içimde beliren kocaman bir umut… İyi ki KİHEP.

Arzu Garip

 

44. Sayıyı Görüntüle >

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı