Kadın Hareketinden

25 Kasım’da Kadınlar Erkek Şiddetine Karşı Tüm Türkiye’de Sokaktaydı

Dünya çapında devam eden Covid-19 salgınına rağmen her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sokaklardaydı. 

Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon ve Van gibi şehir merkezlerinin yanı sıra ayrıca Bodrum, Ayvalık, Burhaniye, Tarsus, Fethiye, Didim gibi ilçe merkezlerinde de çeşitli yürüyüşler ve basın açıklamaları organize edildi. 

Kadın dayanışmasının bir kez daha dile getirildiği eylemlerde İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı kanunun uygulanması yönünde çağrılar yapıldı. Birçok ilde, eylemlere katılan kadınlar, meydanlara, üzerinde “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” yazan maskelerle geldiler. 

Kadına yönelik şiddete karşı feminist isyan da yine dile getirildi. Bu yıl da erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlar anıldı.

Kadınlar bir kez daha, şiddetsiz bir dünya için, eşit bir yaşam için, hayatlarına ve haklarına sahip çıktıklarını gösterdiler. 

25 Kasım için bir araya gelen kadınların çeşitli il ve ilçelerden fotoğrafları:

37. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı