Kadınlardan

“Artık bildiklerimi ve öğrendiklerimi aktarmak ve paylaşmak için çok daha derin ve güçlü bir motivasyona sahibim.”

KİHEP’in Beşiktaş Belediyesi ile yürütmekte olduğu Kadın Dayanışma ve Yaşam Merkezi grubundaydım. Akademide kadın ve cinsiyet çalışmaları konularında çalışan bağımsız bir araştırmacı olarak KİHEP’e dahil olmanın olumlu etkilerini doğrudan deneyimledim.

Programın gündelik hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz empati, anlayış ve dayanışma ile temellendirilmiş içeriği kadın hakları ve ataerkil yapıdaki kadının toplumsal rollerini kapsamlı bir şekilde anlatmasının/açıklamasının/aktarmasının yanı sıra kadınların farklı koşul ve konumlardaki kadınlara yönelik önyargısız bir bakış ve iletişime sahip olabilmesi için de çok faydalı. Bu süreçte katılımcıların birinci ağızdan paylaştığı deneyimler, yaygın önyargı ve kalıplara temas ederek kişisel hikayelerimi de başka bir perspektiften değerlendirip ikinci bir gözle bakmamı sağladı. 

Tüm bunların yanı sıra Kadın Çalışmaları alanından katıldığım bu yolculukta, eksik ve güncel olmayan hukuki bilgilerim tazelenerek tamamlandı. Uluslararası yasal prosedürlerin yanında ülkeler bazında karşılaştırmalar ve istatistiki verileri ile konuları geniş kapsamda okuma fırsatı buldum. Artık bildiklerimi ve öğrendiklerimi aktarmak ve paylaşmak için çok daha derin ve güçlü bir motivasyona sahibim. 

Programa katılmam konusunda beni teşvik ettiği ve yürütücülüğü için Sevgili Meral’e ve emeği geçen herkese içten teşekkürlerimle.

41. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı