Kadınlardan

Ayla’nın Covid-19 Mektubu

Merhaba Arkadaşlar,

Umarım herkes, sağlıklı ve iyidir. Bu pandemi sürecinde tek zenginliğimiz sağlıklı olmayı becerebilmek diye düşünüyorum.

Benim de kendi adıma, bu süreci ilk başlarda bir panik ve endişe ile geçirmeme sebep oldu. Alışveriş poşetlerinin havalandırılması, silinmesi, kapı ve anahtar düğmelerini silinmesi derken, bir baktım oğlum ve eşim benden görevi devralmışlar. Alışveriş poşetleri eşime ait, temizliği ve toz alıp silmeyi oğlum yapıyor. Yıllardır evimizde bir paylaşım vardı ama bu süreçteki yükü bir kadın olarak üstüme almak istemedim ve paylaştık.

Bu arada Çeşme’de devam eden KİHEP grubunu pandemi sürecinde ertelemek durumunda kaldım. Bu erteleme beni ve grubu da haliyle etkiledi çünkü çok güzel bir uyum yakalamıştık ve her şey çok güzel gidiyordu.

Hem grup arkadaşlarım hem ben, pandemi sürecinde birbirimizle iletişim ve dayanışmamızı sürdürmeye devam ettirdik. Grubumuzu Whatsapp grubumuz üzerinden görüşerek canlı tuttuk.

Örnek verirsem, grupta ben okuduğum kitabımı paylaştım ve sizler neler okuyorsunuz diye sordum ve bir anda herkes okuduğu kitapların resmini paylaşmaya başladı. Hatta okudukları kitap varsa o kitap ile ilgili bilgiler verdiler, aynı yazarın başka eserlerini paylaştılar ve bir anda bayağı bir kitap arşivimiz oldu diyebilirim.

Aradan bir zaman geçtikten sonra bu sefer izlediğimiz filmleri, dizileri paylaşmaya başladık. Online müzeleri gezdik birlikte. Bu süreçte izlemediğim internet dizilerini izledim arkadaşların önerileriyle.

Bu arada önceki KİHEP gruplarından arkadaşlarımızı da dahil ederek, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nden filmler izledik. Birbirimizle makaleler paylaşıp okuduk, kadınlarla ilgili, haklarımızla ilgili online olarak yapılan söyleşilere katıldık, TCK 103, kadına yönelik şiddet gibi konularda gerçekleştirilen sosyal medya kampanyalarına katılarak dayanışmamızı güçlendirdik.

Bu süreci birbirimize ses vererek götürmeye çalışıyoruz.

Ayrıca ertelemek durumunda kaldığımız gruplarımızda paylaşmak üzere Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’nden aldığımız destek mesajı da bizim kendimizi iyi hissetmemizi sağladı ve dayanışmamızı daha da güçlendirdi… Tekrar teşekkürler.

Umarım en kısa sürede tekrar özgür günlerimize kavuşuruz.

Güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle. Lütfen herkes kendine iyi baksın.

Son zamanlardaki sloganımızla bitirmek istedim…

İyi ki varsınız iyi ki varız…

Sevgiler…

 

35. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı