Dünyadan

Fòs Feminista: Küresel Güney’den yükselen feminist birlik

Fòs Feminista, Küresel Güney’de cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarını geliştirmek ve cinsel sağlık ve üreme sağlığı adaletinin sağlanmasına katkı sunmak üzere çalışan feminist bir birlik. Bu birliğin temeli Uluslararası Planlı Ebeveynlik Federasyonu’ndan ayrılarak bağımsız bir örgüt haline gelen ve geçmişte Batı Yarımküre Bölgesi Uluslararası Planlı Ebeveynlik Federasyonu (IPPFWHR) olarak bilinen örgütün, Cinsiyet Eşitliği ve Sağlık Merkezi (CHANGE) ve Uluslararası Kadın Sağlığı Koalisyonu (IWHC) ile bir araya gelip çalışmalarını ortaklaşması ile atılmıştır. Birlik, Haziran 2021’de “Fòs Feminista” adını alır. “Fòs Feminista” ismi, Haiti’de konuşulan “Haiti Kreyolu” dilinden gelmektedir. “Fòs”, Haiti Kreyolu’nda “güç” anlamına gelir ve dayanıklılığın, dinamizmin ve her türlü baskıya meydan okuma dürtüsünün pozitif enerjisini ifade eder. “Feminista” birçok dilde “feminist” anlamına gelir ve kadınlara, genç kızlara ve cinsiyet çeşitliliğine sahip bireylere yönelik odağın altını çizer. İsmin Haiti dilinden seçilmesi, Karayipler’de Fransız sömürgesi altındaki topraklarda çalışan köleleştirilmiş binlerce Afrikalının daha sonra “Haiti Devrimi” olarak anılacak 1971 yılındaki isyanına atıfta bulunmak içindir. Bu isyan ile siyahlar köleliğe karşı gelerek tarihte ilk kez bir koloniyi bağımsızlığına kavuşturmuş ve bu ada ülkesinin “Haiti” ismini almasını sağlamışlardır.

Fos Feminista

Fòs Feminista, kadınların, genç kızların ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin cinsel sağlığı ve üreme sağlığı ve hakları merkezli çalışmalara odaklanan kesişimsel bir feminist örgüt. Birlik içinde 40’tan fazla ülkede aktivizme odaklanan 220’den fazla örgüt bulunuyor. Birlik, dünyanın dört bir yanındaki yerel ortaklarıyla birlikte, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin sağlanması ve bu hizmetlerin kadın ve kız çocukları için daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan toplum temelli stratejilerin uygulanmasını da içeren sağlık, eğitim ve savunuculuk faaliyetleri yürütüyor. Ayrıca Fòs Feminista, eşitsizliğe ve adaletsizliğe direnen yerel ve küresel olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini ve üreme haklarını savunmak için feminist sesini sokaklarda, mahkemelerde ve diğer savunuculuk alanlarında yükselten tüm ortaklarının yanında yer alıyor. Birlik ayrıca kendini, tüm dünyada hak temelli çalışmalar için giderek büyüyen bir tehdit olarak karşımıza çıkan hak karşıtı ve toplumsal cinsiyet karşıtı gruplarla mücadelede feminist hareketler için transnasyonel bir köprü olarak konumlandırıyor.

KİH-YÇ de 2021 yılından beri Fòs Feminista içinde bulunuyor. KİH-YÇ, IWHC ile uzun yıllara dayanan iş birliği dolayısı ile IWHC’nin kurumsal olarak geçirdiği dönüşüme tanıklık etmiş ve IWHC’nin varlığına 2021 yılında kurulan bu feminist birlik içinde devam etmesi sürecinde IWHC’ye eşlik etmiştir. IWHC gibi aynı zamanda bir fon örgütü de olan Fòs Feminista ile KİH-YÇ arasında tüm bu geçiş ve dönüşüm sürecinde şeffaf bir iletişim yürütüldü ve ortaklaşılan feminist değerler üzerinden iki feminist örgüt arasında kalıcı bir iş birliği için ilk adımlar atıldı. 2022 yılının Haziran ayında Birliği temsilen Giselle Carino ve Debora Diniz KİH-YÇ’yi ziyaret etti ve iki örgüt arasındaki bağlar bu ziyaretle daha da güçlendi.

42. Sayıyı Görüntüle >

Kaynaklar:

https://fosfeminista.org/wp-content/uploads/2022/11/Fo%CC%80sFeminista_AnnualReport_11-4.17.pdf

https://fosfeminista.org/media/fos-feminista-launch/

https://fosfeminista.org/media/every-name-tells-a-story/

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı