Kadınlardan

Haklarımızdan, Hayatlarımızdan #Vazgeçmiyoruz

Muhasebeci olarak sürdürdüğüm 30 yıllık meslek hayatımı 2010 yılında emekli olup sonlandırdığımda kızım liseye, oğlum da evimizin yakınındaki anaokuluna gidiyordu. Boşandığım için 5 yıldır annemle yaşamaya başlamıştık. Desteği sayesinde kendime vakit ayırıp hayallerimi gerçekleştirmenin tam zamanıydı. Yurt içi, yurt dışı geziler, konserler… Günümü gün ediyordum. KİHEP ile tanışmam 2015 yılında tesadüfen oldu. Arkadaşımın tavsiyesiyle Gaziemir Kent Konseyi’nin başlattığı eğitime birlikte katıldık. Eğiticimiz sevgili Hale Kolay’ın sakin anlatımı beni çok etkiledi, zamanla kendisine hayran kaldım. Kendimle ilgili bilmediğim ne çok şey varmış. Dersler ilerledikçe bildiğimi sandığım, yanlış bildiklerim ve hiç bilmediklerimi öğrendim. Evlilik süresince özellikle boşanma aşamasında kimselere anlatamadığım yaşadıklarımı sadece benim başıma gelen felaketler olduğunu zannedip hep kendimi suçlardım. Grupta paylaştıkça yüküm azaldı. Orda kadınlarla güzel dostluklar kurduk. Derslerde haklarımızı ve yasaları öğrenmenin yanında onlar karşısında eleştirel bir bilinç kazanıyor, hakları yaşama geçirme becerileri ediniyor, toplumsal değişimi harekete geçirme gücüne ulaşmaya yönelik pratik çözümler üretebilmeyi de öğreniyorduk. Son gün “2 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” diye bir çalışma yaptık. Ben de “Kent Konseyi Başkanı olarak görüyorum, Gaziemir’de KİHEP Eğitimini almayan hiçbir kadın kalmasın istiyorum” deyiverdim.

Ne mutlu bana ki 2020 yılında Gaziemir Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak başlattığımız KİHEP grubunun, salgın nedeniyle birkaç kez kesintiye uğramasına rağmen tamamlanmış olmasının haklı gururunu yaşıyorum. Birlikte yola çıktığımız süreçte vefat eden KİHEP katılımcısı sevgili Berna Yıldız Korkmaz arkadaşımız her zaman kalbimizde olacak, yıldızlar yoldaşı olsun… Yine katılımcılarımızdan sevgili Dilek Kaner’in Gaziemir Kadın Kooperatifi Başkanı seçilmesi bize de güç verdi, kendisine başarılar diliyorum.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile feshedilen İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’nin yürürlükten kaldırılması tarihimize kara leke olarak geçmiştir. Bizce HÜKÜMSÜZDÜR.

Biz kadınlar haklarımızdan, özgürlüklerimizden, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ.

Kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırıların arttığı zor zamanlardan geçiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda el ele vermenin tam zamanıdır.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI.

39. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı