Kadınlardan

“İçimde bir ses feminist olduğumu hep söylerdi”

İlk başta gözümde çok büyümüştü dokuz hafta, ikinci grup çalışmasına gitmem diyordum, saati de iş çıkışıma uymuyordu, bir buçuk saat beklemek zorunda kalıyordum ve hayatım o kadar yoğundu ki kişisel bakımıma bile zaman bulamıyordum o dönemde.

Yine de bir bakayım dedim, katıldım. İlk ders grup kuralları, tanışma, ortamdaki samimiyet, yargısız ve anlayan gözlerle bakan Özge… İlk günden kendimi ait hissettim. Daha ilk günden birileri ne der diye çekinmeden korkmadan samimiyetle duygularımı açacağım; aldığım dersleri, mesajları düşüneceğim; sorgulayacağım; önyargılarımı fark edeceğim bir ortam olacağını anladım ve devam ettim.

Her bölümü bir grup terapisi seansı gibiydi, bazı oturumlarda ağladım, genelde çok güldüm ve hep keyif aldım. Bazı haftaların sonrasında gece uyumadım, içselleştirdiğim konular oldu, sonrasında düşündüğüm, netleştirdiğim meseleler, kendime doğru bir yolculuk gibiydi. İçimde yıllarca hissettiğim ama tanımlayamadığım, karmaşık bir yapıda kafamızda yer kaplayan her şeyi netleştiriyorduk. Aslında bildiğim ama nasıl ifade edeceğimi bulamadığım söylemek istediğim her şeyi konuşuyorduk.  9 haftanın sonunda daha güçlü bir Edibe vardı diyebilirim. İç sesiyle barışan, dış seslere kapanan bir Edibe. KİHEP bittiğinde kadınlar için haklarını bilmenin, farkında olmanın önemini çok iyi anlamıştım.

Edibe Sahil / KİHEP Katılımcısı / Mersin

_______________________________________

Hayata farklı bir pencereden bakmayı öğrendiğim, çok güzel arkadaşlar edindiğim, ben olarak verdiğim en güzel mola.

İyi ki varsınız!

Vahide Dengiz / KİHEP Katılımcısı / Mersin

_______________________________________

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği ile tanışmam 2022 baharı Mart ayı. Çalıştığım kurum sayesinde tanıştım. Eğitime başlarken kuralları grup olarak koymamız çok önemliydi. Ne de olsa insanın kendi koyduğu kuralları ihlal etmesi daha zor. İçimde bir ses feminist olduğumu hep söylerdi ama, fakat diye cümleye başlayarak kendimce onaylamadığım durumları açıkladığım zamanlar olmuştur. Doğru bildiğim yanlışlar varmış. Eğitmenimiz Özge’nin “feminist ” tanımını duyunca evet budur dedim. Her kadın bu eğitimi almalı veya KİH-YÇ gönüllüsü ile tanışmalı…

Nigar Eser Gengeç / KİHEP Katılımcısı / Mersin

_______________________________________

43. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı