Kadınlardan

Kadın Zamanı ve KİHEP birlikte çok güzeldi

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’nı ilk gündemimize aldığımızda epey endişelerim vardı. Pandemi döneminde açılan bir kadın örgütüydük ve her an yeni bir kaosun içinde buluyorduk kendimizi. Tabii hal böyleyken biriken işler, planlamalar, hedefler vs. çok işimiz vardı ve birçok arkadaşımız çalışıyordu, zaman sorunumuz çok fazlaydı. Fakat her birimiz de bu eğitimi çok istiyorduk, bu isteği hayata geçirmeliydik. Ve işte başlamıştı KİHEP ☺

Uzun yıllardır insan hakları mücadelesi verirken kadın haklarının da bir insan hakkı olduğunu söylemekten asla vazgeçmiyordum fakat kendimde eksik bulduğum noktalar olduğunun da farkındaydım. Kadın Zamanı Derneği’nden önce karma bir siyasi yapıda yaklaşık 6 yıl çalışma yürütmüştüm. Karma bir çalışmadan özgün kadın alanına geçmek beni kendime daha çok yaklaştırmıştı. Bunu özgün kadın çalışmalarına ilk başladığımda kendimi daha iyi hissettiğimde anlamıştım. Kadın çalışması içinde olduğum her an benim için muhteşem bir deneyim ve kazanımdı. KİHEP de bu kazanımlardan birisidir. Eğitim boyunca tartıştığımız her başlık, her grup çalışması bana yeni duygular ve farkındalıklar katıyor ve kendimde bazı önyargıların, iyileştirmem gereken yerlerin olduğunu fark ettiriyordu. Gerçek eşitlik için mücadele ederken kendi içimde eşitsizliği ortaya çıkaran davranışlarımı görmemi sağladı KİHEP. 

Grup çalışmalarıyla çalışma arkadaşlarımla kurduğum bağın gücünü bir kez daha gördüm ve daha çok birbirimize sarılmamız gerektiğini hissettim. Devamlı yan yana olmak bazen birbirimizle olan ilişkimizi nasıl da teknik hale getiriyordu, bu özeleştiriyi yaptım sık sık kendime. İlişkilerimize, yol arkadaşlığımıza yeni bir ivme kazandırmam gerekiyordu ve güçlü olan bağımız şimdilerde daha da güçlü ve daha da güzel. 

Kendimi daha rahat ve iyi anlatabileceğim bir alan açmıştım. KİHEP eğitimi bunca kargaşa ve problemin içinde, kadınların arasında olup yargılanmaktan korkmadan kendimi ifade etmek bana kendimi çok iyi hissettiriyordu. Ve bu duyguyla tüm haftalara büyük heyecan ve istekle katıldım. KİHEP’te kadın dokunuşu ve güzelliği vardı bu yüzden çok özlüyorum. İçinde olduğumuz süreçte bu birlikte olma hali bana çok iyi geliyordu. 

Kadın Zamanı ve KİHEP birlikte çok güzeldi…

41. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı