Kadınlardan

Kendimi fark etme şansı yakaladım

KİHEP.

Neydi KİHEP?

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı.

Kadın sığınakları, kadın dernekleri, kız çocuklarına yapılan haksızlıklar, şiddet vb. asla duyarsız kalamayacağım konulardır. Bir yerlerde birilerinin hayatına doğru yollardan dokunmak ve doğru kişilerden öğrenmek için bu eğitimi almak istedim.

Pandemi nedeniyle uzun bir ara vermiş olsak da duyduğum ihtiyaçtan dolayı eğitime aynı istekle koştum. Çok değişik kültürlerden, değişik yaşam öykülerinin harmanlandığı ama kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, Sevgili Sera’nın uğraşlarıyla olsa da ben dilinin kullanıldığı, haftanın iki günü belli saatlerin sadece kendimize ait olduğu kıymetli zamanlardı benim için.

Bu çalışmalarda kadın olarak başardığım halde farkına varamadığım güzelliklerimi fark etme ve kadının insan haklarında bilmediğim eksikliklerimi öğrenme fırsatını buldum.

Ben dilini, sıfatsız hitap şeklini çok sevdim. Aradaki duvarların yıkılmasına ve samimi bir tartışma ortamının yaratılmasına yardımcı olduğunu düşünüyorum. Gruptaki her bir fert ailemden biri gibi olmuştu.

Bu güzel, olumlu ortamda birçok konuda ufkum açıldı. Öğrenmenin yaşı yok!

Emeği geçen her kurum ve kişiye, başta Sevgili Sera olmak üzere, çok değerli grup arkadaşlarıma teşekkür ve sevgilerimi sunuyorum.

Daha fazla bilgi, umut ve çare için yeni çalışmalarda buluşmak dileğiyle hoşçakalın, diyorum.

Son yıllarda ve katıldığım bu güzel projede yine öğrendim ki mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğim, bireysel mücadelenin zayıf kalacağı inancım ile çok değerli Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin hiç vazgeçmedikleri şu slogan benim için her alanda çok kıymetli.

“Kurtuluş yok tek başına,
Ya hep beraber,
Ya hiçbirimiz”

42. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı