Kadınlardan

KİHEP kadınlar için şart

Kadının insan haklarını bildiğimi zannederken, KİHEP ile tanıştığım günden bu yana aslında bu konuda ne kadar az şey bildiğimi; günümüzde kadınların, kadın hakları konusunda belki de en bilinçli dönemini yaşaması gerekirken, aileden gelen öğretilerin, kadına yüklenen görevlerin; kız çocuklarının hayatını nasıl şekillendirdiğini bizzat kendi hayatımdan; yaşadığım, maruz kaldığım hak ihlallerinin farkına vardığımı söylemek isterim.

15 yaşımda eğitim gören bir çocukken ailem tarafından baskıyla zorla bir adayla nişanlandırılmamın, aslında bir çocuk olarak uğradığım haksızlığın, eğitim hayatıma yapılan bir hak ihlali olduğunu, yasaların beni korumasına rağmen buna ses çıkaramayışımı aradan geçen uzun yıllardan sonra bu eğitim sayesinde öğrendim.

Evlendim ve eşimle ilişkimde cinsel hayatımda haklarım olduğunu bu eğitim sayesinde öğrendim, oysa ki cinsellik benim görevim olarak öğretilmişti, yasalarla korunduğuna çok şaşırdım.  Doğurma hakkımın olduğu gibi doğurmama hakkımın da olduğunu bilmiyordum mesela…

Ekonomik olarak haklarım olduğuna, zaman zaman hakkımı savunmadığıma, geniş ailemden kaynaklı haksızlıklara uğradığıma KİHEP’e katıldıktan sonra emin oldum.

Geriye dönüp bakınca görüyorum ki yasalarla korunduğum fakat bilgi sahibi olmadığım için farkına varamadığım birtakım hak ihlallerine uğramıştım. Ve pek çoğu sanki benim iyiliğim isteniyormuş gibi bana anlatılıyordu.

FARKINA VARDIM!

Farkında olmadan maruz kaldığım olayların hak ihlali olduğunun farkına vardım!

Bu yüzden bu eğitimin benim hayatıma ve yetiştirdiğim çocuklarımın ve torunlarımın hayatına sağladığı katkılar çok değerli.

KİHEP’in her kesime, her kadına ulaşması gerekiyor. Önce biz kadınlar öğreneceğiz, değişeceğiz ki çocuklarımız değişsin!

Bu domino etkisi gibi şimdi öğrenilsin ki ileriki nesillere doğru bir şekilde aktarılsın. Bir STK temsilcisi olarak sadece ailemde değil sunduğumuz eğitimlerde başka kadınlara kadının insan haklarını anlatma, madde madde her konuda “cinsel hayatımız, doğurganlığımız, ekonomik haklarımız, eğitim haklarımız, sağlık konusundaki haklarımız” gibi; kadınları ilgilendiren haklarımızı, bu haklarımızla ilgili yasaları başka kadınlara iletme yetisini ve bilgisini bana kazandırdığı için KİH’e ve KİHEP çalışmalarımızı yürüten sevgili grup yönlendiricimize çok teşekkür ediyorum…

44. Sayıyı Görüntüle >

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı