Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 41. Sayısından Merhaba

2022 yılı yine hayatlarımız ve haklarımız için mücadele etmeye yoğun bir biçimde devam ettiğimiz bir sene oldu. Giderek yoksullaştığımız şu günlerde hayatlarımız için mücadele etmenin yanı sıra elbette İstanbul Sözleşmesi gündemimizden düşmedi. Bu satırları yazarken Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan yaklaşık 370 arkadaşımızın tamamının serbest bırakıldığı haberini almanın sevincini yaşıyoruz. Umuyoruz Mor Bülten’in bu sayısı da sokakta, Danıştay’da, evinde, iş yerinde, hayatın her alanında mücadele etmeye devam eden kadın ve LGBTİ+’lara umut vermeye devam eder. 

Mor Bülten’in bu sayısında 2022’nin ilk altı ayındaki çalışmalarımızı 2022’nin İlk Yarısındaki Çalışmalarımız adlı yazıda derlemeye çalıştık. Ayrıca sene başında sosyal medya hesaplarımızdan paylaştığımız 2021’de Neler Yaptık infografiğini yine bu sayımızda bulabilirsiniz. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın kadın ve LGBTİ+’lar üzerindeki yıkıcı etkisine karşı barışı savunduğumuz “Barış İçin Israr Ediyoruz” metnini, Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişikliklere ilişkin bilgi notunu ve Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini ilan ettiği tarih olan 20 Mart’ın birinci yıl dönümünde yaptığımız açıklamayı, Bizden Haberler bölümünde bulabilirsiniz.

Kadın Hareketinden bölümünde ise BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’nin (CEDAW) 82. Oturumu’nda gerçekleşen Türkiye’nin 8’inci Gözden Geçirilmesi kapsamındaki diğer kadın ve LGBTİ+ örgütleriyle ortak gözlemlerimizi içeren bültene ulaşabilirsiniz. Ayrıca hepimizin büyük bir heyecan ve coşkuyla takip ettiği İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin reddi ile ilgili Danıştay duruşmaları hakkındaki bir yazıyı bu Mor Bülten’de sizler için yazdık. Türkiye’nin dört bir yanında kadınların 8 Mart kutlamaları ise mini bir foto albüm ile beraber sizlerle. Yakın zamanda yayın hayatına başlayan Umudun Kadınları Yazılı, Sesli Dergi üzerine, derginin yayın kurulunda bulunan KİHEP eğiticisi Şule Sepin’le gerçekleştirdiğimiz söyleşi de yine bu bölümde.

Kadınlardan bölümünde ise yine KİHEP eğiticileri ve katılımcılarının bizi oldukça duygulandıran deneyimlerini okuyabilirsiniz.

Dünyadan bölümünde ise Afganistan’dan Belçika’ya, Fransa’dan Guatemala’ya, İngiltere’den İspanya’ya, ABD’den Kolombiya’ya, Meksika’dan Malezya’ya, Polonyo’dan Ukrayna’ya daha pek çok ülkede kadın ve LGBTİ+’ların gündemlerini sizlere aktarmaya çalıştık. 

Mor Bülten’i dijital olarak yapmaya başladığımızdan beri yürüttüğümüz Serbest Köşe bölümünde ise Tarlabaşı Toplum Merkezi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na yönelik kapatma davalarına ilişkin bir kronolojiyi sizlerle paylaşıyoruz. 

Son olarak ise her izlediğimizde gözlerimizi doldurmayı başaran Bu Kalabalığı Hatırla belgesel serisinin birinci bölümünü olan İstanbul Sözleşmesi bölümünü hala izlemediyseniz izlemeyi unutmayın. 

Bir Mor Bülten’de daha eşit ve özgür hayatlara kavuşabilmemiz için verdiğimiz mücadeleyi derneğimiz ve Türkiye ve dünyadaki kadın ve LGBTİ+ hareketi kapsamında sizlere aktarmaya çalıştık. Dayanışmamızı her geçen gün daha da büyütmek dileğiyle!

Keyifli okumalar! 

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği 

41. Sayıyı Görüntüle >

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı