Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 36. Sayısından Merhaba

Geçtiğimiz sayısı itibariyle dijital ortama taşıdığımız Mor Bülten’in 36’ncı sayısıyla sizlerle yeniden buluşmaktan çok mutluyuz. Bu sayıda yine Türkiye’den ve dünyadan kadınların gündemlerine ve hak mücadelelerine dair bir seçkiyi, Mor Bülten okurlarıyla paylaşıyoruz. Bu sayıda, özellikle, geçtiğimiz aylarda hem Türkiye’nin hem Polonya’nın imzalarını çekmesi tehdidi ile gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi’ne dair tartışmalar ve yürütülen mücadelelerle ilgili yazılar ön plana çıkıyor.

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği olarak pandemi döneminde gerçekleştirmeye devam ettiğimiz faaliyetlerin bir özetine “Bizden Haberler” bölümünde yer veriyoruz.

Kadın Hareketinden” kategorisi altındaki yazıların ilkinde Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) faaliyetlerine ilişkin bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu kategorinin bir diğer yazısı “Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz; İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula!”da ise Türkiye’de yaz aylarında gerçekleştirilen geniş çaplı İstanbul Sözleşmesi kampanyasına dair süreci okuyabilirsiniz. Bu sayının “Kadın Hareketinden” bölümü, ayrıca, Türkiye’den iki kadın örgütüne de yer veriyor. Bunlardan biri olan Urla Kadın Dayanışma Derneği’yle gerçekleştirdiğimiz söyleşide yakın zamanda dernekleşen bir kadın örgütlenmesinin hikayesini okuyoruz. Diğerinde ise 2018 Ekim’den beri faaliyet gösteren Havle Kadın Derneği, gerçekleştirdikleri “Erken Yaşta Evlilik Araştırması”nda öne çıkan bulguların bazılarını paylaşıyor.

Bu sayının “Dünyadan” kategorisindeki yazılardan ilki Polonya’daki İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara ve bunlara karşı mücadeleye odaklanıyor. “Yükselişteki Aşırı Sağ Karşısında Dünyadan Kadın Mücadelesi Örnekleri”nde ise Mısır’dan Belarus’a, Meksika’dan Hindistan’a farklı coğrafyalarda yaz aylarında yaşananların bir seçkisine yer veriyoruz.

Bu sayının “Serbest Köşe” kategorisinde ise geçtiğimiz senenin yaz aylarından itibaren hem Türkiye hem dünyada yoğun şekilde sürmekte olan bir tartışmaya, TERF (trans dışlayıcı radikal feminizm) [trans-exclusionary radical feminism] konusuna odaklanıyor ve geçtiğimiz aylarda Feride Eralp’in Çatlak Zemin’de yayınlanmış “TERF Tartışması’nın Arka Planı: Konu Nasıl Soyunma Odası Oldu?” yazısına yer veriyoruz.

Ayrıca, “Video Haberler” bölümünden geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Karşılaşmalar videolarına ulaşabilir, “Sesli Mor Bülten” üzerinden ise yazılı içeriği sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Azımsanamayacak bir süredir kadınlar ve LGBTİ+’lar dahil olmak üzere birçok grubun haklarına yönelik saldırıların her geçen gün arttığı bir dönemden geçiyoruz. Buna rağmen eşit ve özgür bir hayatın hayalini kuranlar olarak haklarımıza yönelik mücadelelerimize ısrarlı şekilde devam ediyoruz. Yaşanan olumsuz gelişmeleri paylaşan, ama daha önemlisi mücadele örneklerine ve kazanımlara yer vermeye gayret eden Mor Bülten’in bu sayısının da okurlarına umut ve güç vermesini diliyoruz.

Keyifli okumalar…

Sevgilerimizle ve dayanışmayla,

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

36. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı