Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 38. Sayısından Merhaba

Yılın ilk 4 ayını geride bırakırken baharın geldiği bu günlerde Mor Bülten’in yeni sayısında da sizlere umut verici gelişmelerden bahsedebilmeyi çok isterdik. Ancak feminist hareket için baharın başlangıcı sayılabilecek 8 Mart kutlamalarının coşkusu yerini kısa sürede İstanbul Sözleşmesi gündemine bıraktı. 20 Mart’tan bu yana hepimiz İstanbul Sözleşmesi ile yatar kalkar olduk. Bu da bize Mor Bülten’in yeni sayısını İstanbul Sözleşmesi Özel Sayısı olarak hazırlamaktan başka bir seçenek bırakmadı.

İstanbul Sözleşmesi’ne ayırdığımız bu özel sayıda Bizden Haberler bölümünde derneğimizin genel olarak yaptığı çalışmaların yanı sıra İstanbul Sözleşmesi özelinde yaptığımız çalışmaları bulacaksınız.

Kadın Hareketinden bölümünde ise Eşitlik için Kadın Platformu, Kadın Koalisyonu ve İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula kampanya grubunun İstanbul Sözleşmesi kapsamında bugüne kadar yaptığı çalışmalara yer verdik. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi kapsamında yaptığı eylemlerden dolayı 100 bin TL’ye yakın para cezası verilen Mersin Kadın Platformu’nun faaliyetlerini KİHEP eğiticilerimizden Özge Göncü, Mor Bülten için derledi. Yine bu bölümde, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını açıkladığı günden bugüne yapılan eylemleri derlediğimiz foto galeriyi mücadelemize, dayanışmamıza güç vermesi için sizlerle paylaşıyoruz.

20 Mart’tan bu yana pek çok feminist örgüt ve ağ, insan hakları kurumu, aktivist, politikacı, akademisyen, uluslararası kurumlar, resmi kurumlar, devlet temsilcileri Türkiyeli kadın ve LGBTİ+’larla dayanışma mesajları yayınladı ve Türkiye’yi kararını gözden geçirmeye davet etti. Dünyadan bölümünde de Türkiye dışından gelen ve bize güç veren dayanışma mesajları ve açıklamalardan bazılarını derleyerek hem siz okuyucularımızla paylaşmak hem de bunların bir kaydını tutmak istedik.

Son olarak Serbest Köşe’de 20 Mart’tan bu yana neler olduğunu ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırının aslında kadınların ve LGBTİ+’ların haklarına yönelik topyekûn bir saldırı olduğunu bir kez daha vurguladığımız bir yazı ile bu sayıyı tamamladık.

Kadınların ve LGBTİ+’ların haklarının elinden alınmaya, yalnızlaştırılmaya çalışıldığı bu dünyaya itirazımız var! 20 Mart’tan bugüne dayanışmamızın, mücadelemizin sınırları aştığını, dünyanın her yerinden kadınlar olarak haklarımızın geri alınmasına karşı bir arada olduğumuzu görmek hepimize umut ve cesaret verdi. Geri dönüşü olmayan bu yolda bir kez daha hatırlatıyoruz: İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz!

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

38. Sayıyı Görüntüle

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı