Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 37. Sayısından Merhaba

2020’nin son aylarını kapsayan Mor Bülten’in 37. sayısını hazırlamak bizim için aynı zamanda bir yıl sonu değerlendirmesine dönüştü. İlerleyen zamanlarda, 2020 yılını hatırlarken elbette aklımıza ilk pandemi gelecektir. Gündelik hayatlarımızın derinden etkilendiği, belirsizlik ve kaygı dolu zamanları yoğun bir şekilde deneyimledik. Bu belirsiz zamanlarda değişmeyen tek şey ise, haklarımıza yönelik saldırıların düşmeyen bir ivmeyle devam etmesiydi. Pandemiyle birlikte mart ayından itibaren sadece Türkiye’de ve resmi sayılara göre 20 binden fazla insan hayatını kaybetti, ekonomik kriz derinleşti, işsizlik arttı, kadına yönelik erkek şiddeti ve kadın cinayetleri bitmedi. Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, 2020’yi her geçen gün güçlenen dayanışmamızla tamamladık. Bu sayıda, dernek olarak son 3 ayda yürüttüğümüz faaliyetlerin yanında Türkiye’de ve dünyada kadınlar ve LGBTİ+’lar açısından önemli başlıkları ve örülen dayanışmaların kazanımlarını sizler için derledik.

Dernek olarak son 3 ayda yürüttüğümüz faaliyetlerimize Bizden Haberler bölümünden ulaşabilirsiniz. Pandeminin haklar bağlamında kadınların hayatlarını nasıl etkilediklerine dair yürüttüğümüz araştırmanın bulgularına da bu bölümde yer verdik. 

Kadın Hareketinden bölümünde, Kasım ayında gerçekleşen Sığınaklar Kurultayı toplantısı içeriğine ve Türkiye’nin her yerinden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için yürütülen etkinliklerin derlemesine ulaşabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca, Kadın Koalisyonu’nun pandemi döneminde yerel yönetimlerin izlenmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmaya yer verdik. Feminist kadınların kadın katliamlarına yönelik eylemlerinden fotoğraflara yer veren “Katledilen Kadınlar İsyanımızdır!” başlıklı yazı ve 25 Kasım öncesinde bir grup feministin İstanbul sokaklarında yaptığı yazılama ve stencillerden bir seçkiyi sunan foto albüm de bu bölümde. Kadın örgütlerinin çeyrek asırlık ömürlerini geçmeleri bizler için çok sevindirici; bu sayımızda Mor Çatı’nın 30. yaşını da kutluyoruz.

KİHEP’li arkadaşlarımız, pandemi döneminde engelli kadınların maruz kaldıkları hak ihlalleri ve kadın dayanışmasına dair yazılarıyla bu sayımızı zenginleştiriyorlar.

Dünyadan bölümünde, Mısır’dan Polonya’ya, Macaristan’dan İskoçya’ya, Hollanda’dan Arjantin’e uzanan geniş bir haber yelpazemiz var. Bu derlemede, kadınlar ve LGBTİ+’lar üzerindeki baskı ve şiddet haberleri kadar, Arjantin’de kürtajın yasallaşması gibi olumlu gelişmelere de tanıklık ediyoruz. 

Son olarak, Serbest Köşe bölümünde “kadının insan hakları” kavramının nasıl ortaya çıktığını ve derneğimizin adının nereden geldiğini anlatan yazıyı okuyabilirsiniz.

Hem dünyada hem de Türkiye’de haklarımıza yönelik saldırıların devam ettiği, pandeminin mevcut eşitsizlikleri derinleştirdiği, kadınların ve LGBTİ+’ların hayatlarının daha da zorlaştığı bir yılı geride bıraktık. Tüm bu zorluklara rağmen, 2020, dayanışmamız sayesinde feminist sözümüzü kurabildiğimiz ve isyanımızı yükseltebildiğimiz bir yıldı aynı zamanda. 2021’in de daha eşit, daha özgür bir dünya için feminist dayanışmamızı sürdürürken beraber güçleneceğimiz bir yıl olması dileğiyle!

Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Dayanışmayla,

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

37. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı