Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 40. Sayısından Merhaba

2021 yılı biterken geçirdiğimiz son dört aya hepimiz ne kadar çok şey sığdırdık! Haklarımıza ve kazanımlarımıza yönelik saldırıların yanı sıra mücadelemizin de devam ettiği bir yılı daha geride bırakıyoruz. Her yeni yıla yeni umutlarla girmeye çalışırken özellikle son zamanlarda gittikçe derinleşen ekonomik kriz muhtemelen hepimizi tedirgin ediyor. Ne olursa olsun bu seneyi geride bırakmadan feminist gündemimizi ve mücadelemizi paylaştığımız, birbirimize güç vermesini umduğumuz bir sayı hazırlamaya çalıştık.

Mor Bülten’in bu sayısında geçtiğimiz 4 ay içerisinde derneğimizin yaptığı çalışmaları 2021’in Son Aylarında Neler Yaptık? başlıklı yazıda derledik. Yaz mevsiminin ardından yapmayı öngördüğümüz KiHEP Eğitici Eğitimi’ni tamamlamak bu sene bitmeden bizi en mutlu eden şeylerden biri oldu. Bizden Haberler bölümümüzde KİHEP Eğitici Eğitimi’ndeki fotoğraflardan bir albüm hazırladık. Bu bölümdeki diğer bir yazımız ise Türkiye’de üreme sağlığına ilişkin uygulamalar, kürtaj hakkı ve deneyimlerine dair yakın zamanda yayınladığımız “Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetleri ve Kürtaj Deneyimleri Araştırma Raporu” hakkındaki yazımız. Raporumuzu henüz okumadıysanız, buradan ulaşabilirsiniz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü için yazdığımız basın metnimizi yine Bizden Haberler bölümünde bulmanız mümkün: “Vazgeçmiyoruz; İstanbul Sözleşmesi yeniden imzalanana ve etkin bir şekilde uygulanana dek mücadeleye devam!” Kadın Hareketinden bölümümüzde ise 25 Kasım günü Türkiye’nin birçok yerinde sokağa çıkan kadın ve LGBTİ+’ların eylemlerini fotoğraf albümü olarak derledik. Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz KİHEP Eğitici Eğitimi’ni tamamlayan iki eğiticimiz bizimle eğitime dair deneyimlerini paylaştı. Kadınlardan bölümümüzde yer alan Selenay Şahin ve Nur Özlem Demir’in yazılarını okumayı unutmayın! Dünyadan bölümümüzde ise yine İtalya’dan Moldova’ya, Şili’den ABD’ye kadınların ve LGBTİ+’ların mücadelesini ve kazanımlarına yönelik saldırıları derledik. Serbest Köşe kısmımızda ise kadın ve LGBTİ+ mülteci ve göçmenlere dair yaptığımız 7. Feminist Buluşma üzerine bir yazımız yer alıyor. Son olarak da Videolar bölümünde, geçtiğimiz aylarda yayınladığımız KİH-YÇ tanıtım videosu ile IWRAW Asia Pacific’in hazırladığı ve bizim Türkçeleştirdiğimiz üç CEDAW videosuna ulaşabilirsiniz.

Bir seneyi daha arkamızda bırakırken Mor Bülten’in bu sayısında da dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinde devam eden mücadeleyi sizlere aktarmaya ve dayanışmamızı birlikte büyütmeye çalıştık. Keyifli okumalar!

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

40. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı