Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 42. Sayısından Merhaba

Feminist mücadele ve dayanışmamızdan güç aldığımız bir yılı daha ardımızda bırakıyoruz. Dernek olarak oldukça aktif geçirdiğimiz bu altı ay içerisinde Türkiye ve dünyada da kadınlar ve LGBTİ+’lar olarak gündemimiz oldukça yoğundu. İran’da kadınların direnişine heyecanlanırken karşılaştıkları şiddetle mücadelelerine destek olmaya çalıştık, Türkiye’nin birçok ilinde 25 Kasım eylemlerinde sözümüzü söyledik, ulusal ve uluslararası alanda pek çok toplantıya katıldık, başka yerlerdeki feminist mücadelelerle, deneyimlerle güçlendik, Türkiye’de haklarımıza dönük saldırılara karşı tartışmalar yürüttük ve haklarımızı savunmaktan bir adım geri durmadık. Tüm bunlara olabildiğince kapsamlı bir şekilde yer vermeye çalıştığımız Mor Bülten’in 42. Sayısı sizlerle!

Mor Bülten’in bu sayısında Bizden Haberler bölümümüz için  2022’nin son altı ayındaki çalışmalarımızı 2022’yi Ardımızda Bırakırken Bu Yılın İkinci Yarısında Neler Yaptık? adlı yazıda derlemeye çalıştık. Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz 13. KİHEP Eğitici Eğitimi hakkındaki bir haber ve fotoğraf albümü bu bölümde. Kaos GL ile beraber düzenlediğimiz ODOS (Ortak Mücadele Hep Birlikte): Dayanışma Yaşatır Forumu’ndaki gözlemlerimize yer verdiğimiz yazımız bu sayıda sizlerle. Türkiye’nin kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele yükümlülüğüne ilişkin uluslararası insan hakları mekanizmalarındaki gelişmeleri analiz ettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kadın Hareketinden bölümünde eylül ve ekim aylarında dünyada olduğu gibi Türkiye’nin birçok yerinde de Mahsa Amini’nin öldürülmesi üzerine İranlı kadınlarla dayanışma göstermek amacıyla birçok eylem düzenlendi. Türkiye’deki eylemlerden derlediğimiz fotoğraflara bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde yapılan eylemlerin fotoğraflarını sizler için foto albüm olarak derledik. Kadın Koalisyonu’nun 20.Yıl Buluşması’ndan gözlemlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Ekibimizden de dört kişinin katıldığı, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Rosa Kadın Derneği’nin beraber düzenlediği Sığınaklar Kurultayı’nın sonuç bildirgesini yine bu bölümde okuyabilirsiniz. Esat Eryaman Olayları ve dava sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı yazıyı kaçırmayın.

Kadınlardan bölümünde ise yine KİHEP eğiticileri ve katılımcılarının KİHEP süreçleri hakkındaki deneyimlerini okuyabilirsiniz.

Dünyadan bölümünde son altı ayda dünyadaki kadınların ve LGBTİ+’ların mücadele ve gündemlerini yine bu sayımızda da sizler için derledik. Ayrıca Küresel Güney’den örgütlerin içinde yer aldığı, feminist birlik olarak kendini tanımlayan Fòs Feminista’yı sizlerle tanıştırdığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. 

Serbest Köşe bölümümüzde ise 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü hakkındaki yazıyı okuyabilirsiniz. 

Video Haber bölümümüzde eğer hala izlemediyseniz geçen sene yaptığımız Kadınların Üreme Sağlığı Hizmetleri ve Kürtaj Deneyimleri Araştırması’nın bulgularını özetlediğimiz videomuzu izleyebilirsiniz. 

Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırıların yoğunlaştığı ve mücadelemizin giderek zorlaştığı günlerden geçiyoruz. Yaşadığımız tüm zorluklara rağmen umutsuzluğa kapılmıyoruz çünkü O Kalabalığı Hatırlıyoruz! 2023’ün eşit ve özgür bir hayat hayalimize biraz daha yaklaştığımız bir yıl olması dileğiyle.

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

42. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı