Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 39. Sayısından Merhaba

Covid-19 salgınının ardından kadın ve LGBTİ+ haklarına yönelik artan saldırıların yanı sıra 1 seneden uzun bir süredir sokağa çıkma yasakları, karantina, sevdiklerimizin hastalanması gibi kötü süreçler geçirdik. Aşılamanın yaygınlaşması ile beraber uzun bir aradan sonra ilk kez bu yaz –yine tedbirleri elden bırakmasak da– biraz daha rahat sevdiklerimizle kavuştuk, yeniden maskeli ve mesafeli de olsa sosyalleşmeye başladık. Sivil toplum kuruluşlarının kapalı alanda düzenlediği etkinliklere yönelik yasakların da kalkmasıyla size bu sayıda güzel bir haberimiz var. KİHEP eğitimlerine yeniden başladık. Hatta salgın dolayısıyla yarım kalan bir grup eğitimi tamamlayarak sertifikalarını aldı.

Mor Bülten’in bu sayısında da geçtiğimiz 4 ay içerisinde derneğimizin yaptığı çalışmaları Son Aylardaki Gündemimiz başlıklı yazıda derledik. Kadın Hareketinden bölümünde ise 1 Temmuz’a doğru giden süreçte kadın hareketinin yaptıklarına 1 Temmuz’a giderken: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! yazısında yer verdik ve ayrıca düzenlenen eylemlerden derlediğimiz fotoğraflardan bir albüm hazırladık. Bu süreçte dernek olarak yaptırdığımız 50 binin üzerinde İstanbul Sözleşmesi Bizim baskılı maskeler Türkiye’nin dört bir tarafını dolaştı. Hem pek çok eylemde, etkinlikte hem de günlük hayatta kullanıldı. Bizimle paylaşılan maske fotoğraflarından derlediğimiz albümü yine bu sayıda bulabilirsiniz. Yine Kadın Hareketinden bölümünde, eğer devlet kadın yönelik erkek şiddetini önleme yükümlülüğü yerine getirseydi Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen kadın cinayetlerinin nasıl önlenebileceğine değindik. Ayrıca tüm yasaklara, polis şiddetine rağmen LGBTİ+’lar ve feministler olarak “Varız, buradayız!” demekten vazgeçmediğimizi Türkiye genelinde Onur Haftaları kapsamında yapılan etkinlikleri il il derleyerek bir kez daha görünür kılmaya çalıştık.

Dünyadan bölümünde ise Afganistan’dan Arjantin’e, Gürcistan’dan Senegal’e, İtalya’dan Etiyopya’ya kadın ve LGBTİ+ hakları ve mücadelesi açısından yaşanan gelişmeleri bir yazıda bir araya getirdik. Ayrıca derneğimizin öncülüğünde başlayan İstanbul Sözleşmesi İçin Birlikte (United4IstanbulConvention) kampanyası kapsamında neler yaptığımızı anlatan yazıyı da yine Dünyadan bölümünde bulabilirsiniz. Serbest Köşe’de ise ekofeminizm çerçevesinde Türkiye’deki direnişlere ve kadınların yaşam alanlarına nasıl sahip çıktığına değindik.

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş olsa da, haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılar artarak devam etse de mücadelemiz ve isyanımız da büyüyerek devam ediyor. Mor Bülten’in bu sayısında da dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinde devam eden bu mücadeleyi sizlere aktarmaya ve mücadelemizi birlikte büyütmeye çalıştık. Keyifli okumalar!

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

39. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı