Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 44. ve Son Sayısından Merhaba!

Derneğimizin 30’uncu yaşını kutladığımız bu yılın ikinci yarısındaki çalışmalarımıza ve kadın hareketinin gündemlerine odaklandığımız bu sayıda size iki önemli haberimiz var. İlk olarak, yolculuğunun 30 yılını geride bıraktığı bu dönemde derneğimizin adını ve logosunu, tespit ettiğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda yenilemek üzere çalıştık. Bu çalışmalar sonucunda, şimdiye kadar aldığı beğeni dolu yorumlarla mutlu olduğumuz yeni logomuzu belirledik. Bundan böyle yeni logosu ve Kadının İnsan Hakları Derneği olarak yenilenen adıyla yoluna devam eden derneğimiz, haklarımız ve hayatlarımız için hep birlikte yürüttüğümüz mücadeleyi ve dayanışmamızı büyütmek için hevesle çalışmaya devam edecek.

Diğer haberimiz ise Kadınlarla Mor Bülten’e ilişkin. Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’nın (KİHEP) dayanışma ağı içerisinde yer alan KİHEP eğiticileri, katılımcıları ve KİH ekibi arasında iletişim ve dayanışmayı canlı tutabilmek amacıyla Şubat 2006 yayınlamaya başladığımız Kadınlarla Mor Bülten, zaman içerisinde çeşitli içeriklerle zenginleştirmeye çabaladığımız bir yayın olarak günümüze kadar devam etti. Birçok yol arkadaşımızın yazılarıyla zenginleşen Mor Bülten, başlangıcından bu yana, pek çoğumuz için söylemek istediklerimizi başkalarıyla paylaşmak için bir alan açtı ve yazma deneyimi kazanmamıza imkan verdi. Bunun yanında, dernek olarak yürüttüğümüz çalışmalar dışında Türkiye ve dünyadan feminist mücadele ve kazanımları da paylaşmanın da araçlarından biri oldu. Ancak değişen koşullar sebebiyle, geniş ekip olarak yaptığımız değerlendirmeler ve tespit ettiğimiz farklı ihtiyaçlar doğrultusunda Kadınlarla Mor Bülten’i sonlandırma kararı aldık. Günümüz koşullarında bilgimizi, deneyimlerimizi ve tanıklarımızı birbirimizle etkin bir şekilde ve yeni yollar ve araçlar bularak paylaşmanın öneminin farkındayız. Hem bu sebeple hem de Mor Bülten aracılığıyla ulaştığımız, yazılarına yer verdiğimiz sizlerle temasımızı ve buluştuğumuz bu alanı korumaya devam edebilmek için derneğimizin web sitesinde ayrı bir bölüm açacağız…

Bu sayımızda da dernek olarak bu yılın ikinci yarısında yaptığımız çalışmaları Bizden Haberler bölümünde 2023’ün İkinci Yarısında Yürüttüğümüz Faaliyetler ve Çalışmalarbaşlığıyla derledik. Bu bölümde, Birleşmiş Milletler Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet, Sebepleri ve Sonuçları Özel Raportörü’nün Türkiye raporunu ve KİH olarak sürece katkımızı sizinle paylaştığımız yazımızı da okuyabilirsiniz. Derneğimizin 30. yılına özel, on yıllara yayılmış yolculuğumuzu hatırlatan bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yılın ikinci yarısında KİHEP çalışmalarımız son hızıyla devam ederken gerçekleşen sertifika törenlerini derlediğimiz yazı ve daha da güçlenerek çıktığımız KİHEP Eğitici Buluşması hakkındaki yazı ve fotoğraf galerisini de bu bölümde bulabilirsiniz. Son olarak iki sene önce dernek olarak açtığımız İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilmesine yönelik davanın Danıştay’da görülen celsesinde yaptığımız savunmayı da bu bölümde sizlerle paylaşıyoruz..

Kadın Hareketinden bölümünde ise yaklaşık bir sene önce kurulan ve faaliyetlerine son hız devam eden Fark-Et Derneği’yle yaptığımız söyleşiyi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin farklı yerlerinden 22 farklı kadın, feminist ve LGBTİ+ örgütünün toplumsal cinsiyet, LGBTİ+ hakları ve eşitlik karşıtı Anayasa değişikliği çalışmalarına istinaden bir araya gelerek oluşturduğu Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu’nun ilk bildirisine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen ve Türkiye Adalet Akademisi’nin ortak olduğu “Aile Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması: Aile Üyelerinin Haklarının Daha İyi Korunması” isimli ortak proje kapsamında gerçekleştirilen toplantıya katılan feminist örgütler olarak yazdığımız basın bültenini sizinle paylaşıyoruz. Müslüman Toplumlarda Cinsel ve Bedensel Haklar Koalisyonu’nda (CSBR) yer alan ve Türkiye’de çalışma yürüten örgütler olarak “İsrail Filistin Halkına Açtığı Savaşı Acilen Durdurmalı” başlığıyla yazdığımız bildiriyi de yine bu bölümde okuyabilirsiniz.

Kadınlardan bölümümüzde ise Denizli’den bir KİHEP katılımcımızın kaleme aldığı yazıyı ve Eskişehir’de tamamlanan bir KİHEP grubundan sekiz katılımcının KİHEP sürecini kendi pencerelerinden değerlendirdikleri yazıyı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu sayımızın Dünyadan bölümü için bu yaz boyunca dünyanın pek çok yerinde mücadele eden kadın ve LGBTİ+’ların eylemlerini sizler için derledik.

Son olarak, Serbest Köşe bölümümüzde Diyarbakır, Adıyaman ve Malatya’da kadınlarla deprem sonrası psikososyal destek çalışması yürüten iki ekip üyemizin bölgeye ve kadınların ihtiyaçlarına, deneyimlerine dair gözlemlerini kaleme aldıkları yazıyı kaçırmayın.

Zorlu fakat bir o kadar da mücadele ve dayanışmayla dolu bir seneyi daha geride bırakıyoruz. 2024’te de, 30 yıldır olduğu gibi barış için, eşit ve özgür hayatlar için, haklarımız için çalışmaya, mücadele etmeye, dayanışmamızı büyütmeye devam edeceğiz.

Mor Bülten’in son sayısını buruk bir sevinçle sizlerle paylaşırken bugüne kadar yazılarıyla, hazırlık sürecindeki emekleriyle Mor Bülten’e katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor ve tüm okuyucularımıza dayanışmamızla güçlenmeyi sürdüreceğimiz bir yıl diliyoruz.

Kadının İnsan Hakları Derneği

44. Sayıyı Görüntüle >

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı