Bu Sayıdan

Mor Bülten’in 43. Sayısından Merhaba

2023 yılına değişimin ve yeni bir geleceğin umuduyla girmişken Maraş merkezli 6 Şubat depremi isyanımızı, öfkemizi ve yasımızı pekiştirdi. Depremin ilk günlerinden beri kadınların ve LGBTİ+’ların depremden patriyarkanın derinleştirdiği bir ayrımcılıkla etkilendiğine tanık olduk. İçinde bulunduğumuz platformlarda ve dernek olarak bu ayrımcılığa karşı depremden etkilenen ve deprem bölgesinde gönüllü olarak çalışan kadın ve LGBTİ+’larla dayanışmamızı güçlendirmek için faaliyetlerde bulunduk. Mor Bülten’in bu sayısını da Deprem Özel Sayısı yaparak bu çalışmaları ayrıntılı bir şekilde size aktarmaya çalıştık.

Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da dernek olarak geçtiğimiz aylarda yaptığımız çalışmaları Bizden Haberler bölümünde derledik. Kadın Hareketinden bölümünde ise Afet için Feminist Dayanışma, Kadın Koalisyonu ve Lubunya Deprem Dayanışması ile yaptığımız söyleşilerle hem kadın ve LGBTİ+ hareketinin depremin ardından yaptığı çalışmaları aktarmaya hem de depremden kadın ve LGBTİ+’ların nasıl etkilendiğini vurgulamaya çalıştık. Deprem Sonrası Kadın Saha Gönüllülerine Destek Çalışmamız başlıklı yazıda ise deprem süresince gönüllü çalışmış kadınlarla birlikte dernek olarak yürüttüğümüz çalışmayı anlattık.

Kadınlar bölümümüzde yer alan yazılarda bir kez daha KİHEP’in hem eğiticiler hem de katılımcıların hayatlarında açtığı yeri ve yolu görmek “KİHEP ağındaki tüm kadınlar iyi ki varsınız” dedirtiyor. Dünyadan bölümünde ise İran’dan Afganistan’a, Almanya’dan İspanya’ya dünyanın pek çok yerinde kadın ve LGBTİ+’ların mücadelesini görmek mücadelemize ve isyanımıza güç katıyor.

Son olarak hepimizin heyecanla beklediği seçimleri gündemimize almazsak olmazdı. Serbest Köşe bölümümüzde ekibimizden Berfu Şeker’in yaklaşan seçimler üzerine yazdığı değerlendirmeyi bulabilirsiniz.

Bir sonraki Mor Bülten’de umutla, coşkuyla mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz!

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği

43. Sayıyı Görüntüle >

Yorumları Görüntüle

Yanıtla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN ÇOK OKUNANLAR

Copyright © 2020 Kadının İnsan Hakları. Tüm Hakları saklıdır.
Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Derneği'nin süreli yayınıdır. Mor Bülten'de yazar ismi ile yayınlanan yazılardaki görüşler yazara aittir ve bunların derneğimizin görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

Yukarı